WolborskieCentrum Kultury

Aktualności WCK

ŚLESZYŃSKA na deskach Wolborskiego Centrum Kultury

Jakie są kobiety, jacy są mężczyźni, jak znaleźć idealnego faceta dla siebie? To pytania, na które szukała odpowiedzi tytułowa KOBIETA PIERWOTNA, w tej roli wystąpiła genialna Hanna Śleszyńska. Spektakl poruszał szereg kwestii, stanowiących sedno problemów międzyludzkich, które niewątpliwie są ponadczasowym tematem. Zagadnienie braku porozumienia między kobietą a mężczyzną nie jest nikomu obce. Twórcy sztuki podjęli trud ukazania tego problemu w „krzywym zwierciadle” – z dużą dozą humoru i z ogromnym dystansem.

Aktorka rewelacyjnie wcieliła się w postać. Wspaniała, pełna humoru, kipiący wulkan energii i seksapilu… Długo by można tak wymieniać pisząc o Hannie Śleszyńskiej. Kto był na spektaklu  mógł osobiście przekonać się jak cudowną aktorką jest pani Hanna.

KONCERT PIĘKNA

To był bardzo miły wieczór wspomnień o  Zbigniewie Wodeckim. Za nim jednak usłyszeliśmy najlepsze utwory tego wspaniałego artysty, zgodnie z tradycją powitaliśmy oficjalnie Mikołaja Pawlika– pierwszego urodzonego w tym roku mieszkańca naszej gminy. Chłopczyk otrzymał od burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa czek na 1000 zł i poduchę z pierza udartego podczas ubiegłorocznej Pierzawki w Polichnie, którą wręczyła przewodnicząca KGW Polichno Irena Kulbat.

Dzień Kobiet był doskonałą okazją, by podsumować również projekt „Kobieta zmienną jest…- dzień piękna w gminie Wolbórz” zrealizowany przez Stowarzyszenie Trzeźwości „Dobry Dzień” z Wolborza ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, przy mocnym wsparciu organizacyjnym i merytorycznym WCK. (O tym szerzej w odrębnym artykule.)

Podczas koncertu wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne pod kierunkiem Aleksandry Przybył, zespół taneczny Aster, który przygotowała Anna Jeż,  zespoły Cantare, Fermata pod kierunkiem Dariusza Łęczyckiego oraz soliści Andrzej Wejman i Wojciech Goszcz . Zabrzmiały przepiękne utwory Wodeckiego, a widzowie oddali się miłym wspomnieniom o artyście, które przywołali prowadzący koncert bracia Bartosz i Piotr Gumulcowie. Publiczność doskonale bawiła się podczas imprezy, a znane wszystkim „Chałupy welcome to” porwały widownię z miejsc.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, a naszym artystom za wspaniały występ.


fot. Krzysztof Ostalak, Urząd Miejski w Wolborzu

 

 

Dzień piękna w gminie Wolbórz

Podczas koncertu  z okazji Dnia Kobiet (10 marca) odbyło się podsumowanie grantu „Kobieta zmienną jest…- dzień piękna w gminie Wolbórz”, który został zrealizowany przez Stowarzyszenie Trzeźwości „Dobry Dzień” w Wolborzu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

 

Projekt polegał na przeprowadzeniu warsztatów piękna dla kobiet z gminy Wolbórz. Warsztaty odbyły się w godzinach 10-15 w Wolborskim Centrum Kultury. Tematem była dbałość o swój wizerunek, o własny wygląd i zdrowie. Warsztaty prowadzone były przez profesjonalną stylistkę, która doradziła kobietom jak wypracować swój własny styl, jak dobierać ubrania, jak łączyć kolory. Warsztaty prowadziła również kosmetyczka, która podpowiedziała paniom jak określić swój rodzaj cery, jakie dobierać kosmetyki, jak wykonać profesjonalny makijaż. Fryzjerka pokazywała paniom jakie fryzury są modne, jak dobrać fryzurę i uczesanie do typu twarzy, figury, jak dbać o włosy. Odbyło się również spotkanie z dietetyczką, która wskazała paniom jaki wpływ na cerę, urodę i samopoczucie ma dieta oraz produkty które spożywamy.

 

Uczestnikami warsztatów była grupa 30 kobiet, mieszkanek gminy Wolbórz. Spośród nich zostały wybrane 3 panie, które wzięły udział w metamorfozach. Fotograf wykonał zdjęcia paniom przed i po metamorfozie. A spektakularne efekty mogliśmy zobaczyć właśnie na koncercie. Po warsztatach była również strefa otwarta dla wszystkich chętnych, gdzie panie mogły obserwować prowadzone metamorfozy, podpatrzyć pracę stylisty, fryzjera, kosmetyczki i otrzymać wskazówki żywieniowe od dietetyka. Na uczestniczki warsztatów czekał także poczęstunek. Każda z pań wyszła zadowolona i z wiedzą, która pozwoli im nabyć pewności siebie i bardziej się dowartościować.

 

Na potrzeby warsztatów i metamorfoz swoich ubrań i butów użyczyli: pani Alina Szwed- firma „Eliza” z Wolborza oraz firma Blueberry z Woli Moszczenickiej. Dziękujemy.

 

Realizacja Dnia Piękna wynikała z potrzeb sygnalizowanych przez kobiety, głównie z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, ale i kobiety, które prowadzą gospodarstwo domowe. Kobiety często zajęte codziennymi obowiązkami, pracą zawodową, opieką nad dziećmi, domem, czy też borykające się z uzależnieniem alkoholowym swoich mężów, synów, nie mają na tyle czasu aby w pełni zadać o swój wygląd. A odgrywa on jednak bardzo ważną rolę w kontaktach międzyludzkich we współczesnym świecie. Kobieta zadbana, piękna, jest bardziej pewna siebie, zdecydowana i chętna do podejmowania nowych wyzwań.

 

REKRUTACJA DO PROJEKTU

Ferie bez nudy w Wolborskim Centrum Kultury

Bogaty program i moc atrakcji czekała na wszystkich uczestników zajęć  feryjnych zorganizowanych w Wolborskim Centrum Kultury.

Było więc tworzenie kwiatów z bibuły pod okiem członkiń z Kół Gospodyń Wiejskich, nauka tańca, gry planszowe i rywalizacja sportowa oraz wiele innych. Dzieci miały również okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy dzięki ratownikowi Piotrkowi Patale z Pio-med. Dowiedziały się również czym jest Europa i Unia Europejska, odpowiadały na pytania dotyczące krajów Unii i brały udział w zabawach nawiązując do motta UE „zjednoczeni w różnorodności „. Te zajęcia przygotowało Stowarzyszenie Euro-Centrum z Piotrkowa Tryb.

W ramach ferii dzieci zwiedziły również Giganty Mocy w Bełchatowie– interaktywne muzeum o węglu i energii. A piątek to już super zabawa, przy największych hitach, czyli bal karnawałowy. Dzieci miały fantastyczne przebrania i bawiły się doskonale pod okiem prowadzącej Asi Biniek z Agi Bagi Animacje.

Było fantastycznie! Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspólną zabawę a rodzicom za zaufanie.

 

„NAD WOLBÓRKĄ” WYRÓŻNIONY
Z wyróżnieniem wrócił nasz zespół ludowy Nad Wolbórką, który brał udział w XV Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+” – Kolędy i Pastorałki.

25 stycznia 2019 roku odbył się przegląd twórczości dedykowany osobom po 60. roku życia z województwa łódzkiego. Prawie 300 uczestników rywalizowało ze sobą w trzech kategoriach: chóry, zespoły oraz soliści.  Nasz zespół pięknie się zaprezentował i mając tak silną konkurencję zdobył Wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki w kat. zespołów:

I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Biała”
II miejsce – Zespół „Cantabile” z Opoczna
III miejsce – Zespół „Canto Amici” z Łasku

Wyróżnienia:

  • Miriam Lipconki z Lipiec Reymontowskich
  • Zespół „Apassionata” z Radomska
  • Zespół „Nad Wolbórką” z Wolborza

fot. ŁDK

Wolborski Teatr Młodego Widza
Ależ to było magiczne przedstawienie! Tak można powiedzieć o spektaklu dla dzieci- „Fabryka Śniegu” , który odbył się  w ramach Wolborskiego Teatru Młodego Widza.
Wyobraźcie sobie: hen daleko nad głowami, gdzie mróz szczypie za uszami, w podniebnym świecie nad chmurami, codziennie wrze praca. Obłoczek i Sopelka codziennie odbierają z Ziemi zamówienia na śnieg. 
Niestety pewnego dnia, z samego rana, wielka maszyna do produkcji śniegu ulega awarii. Nikt nie potrafi poradzić sobie z jej naprawą, nawet inżynier Złota Łapka. Dzielni pracownicy fabryki musieli jak najszybciej poradzić sobie 
z tą kryzysową sytuacją, której nie ułatwiał przebiegły i wściekły do czerwoności Karol Yfer 🙂 .
Kolejna odsłona Wolborskiego Teatru Młodego Widza już w marcu. Zapraszamy!
Wspaniały koncert noworoczny
Piękna muzyka zabrzmiała w Wolborskim Centrum Kultury podczas tegorocznego Koncertu Noworocznego, który poprowadziła Kamila Dubilas – Boroń dyrektor WCK .
Na wolborskiej scenie wystąpili polscy tenorzy: Krzysztof Marciniak, Dominik Sutowicz i Dawid Kwieciński. Panowie, którym towarzyszyła orkiestra kameralna Bogna Band,  zapewnili słuchaczom prawdziwą ucztę duchową i doskonałą rozrywkę.

W trakcie koncertu wręczone zostały tytuły Zasłużony dla Gminy Wolbórz, które w tym roku, decyzją Rady Miejskiej Wolborza otrzymało dwóch wieloletnich zasłużonych samorządowców: Bogdan Szulc i Henryk Sęk. Wyróżnione zostały również osoby, które w minionym roku wykazały się działalnością na rzecz gminy Wolbórz.

Na zakończenie w sali lustrzanej WCK goście wzięli udział w toaście noworocznym wygłoszonym przez Burmistrza Wolborza.

Do Wolborza na koncert noworoczny przyjechali m.in. Grzegorz Lorek poseł na Sejm RP, Zbigniew Ziemba wicemarszałek województwa łódzkiego, Piotr Wojtysiak starosta powiatu piotrkowskiego oraz Antoni Karlak wójt zaprzyjaźnionej gminy Jabłonka na Orawie.

fot. Michał Karbowiak
Wolbórz