WolborskieCentrum Kultury

Uśmiechy spod strzechy- czyli święto plonów w Wolborzu

Za nami naprawdę udana impreza dożynkowa. Feeria barw ludowych strojów, smaków i zapachów regionalnych potraw wypełniła skwer na placu Jagiełły. Był folk, była dobra zabawa i pyszne jedzenie. Uwagę zwróciły piękne wieńce dożynkowe, które z niezwykłą starannością wykonały sołectwa: Lubiatów, Żarnowica, Żywocin, Komorniki, Młynary, Psary Witowskie, Bogusławice, Proszenie, Świątniki, Psary Stare, Polichno, Lubiaszów, Młoszów, Kaleń, Wolbórz, Golesze Duże, Kuznocin. W barwnym korowodzie uczestnicy dożynek udali się do kościoła, gdzie dziękowano za tegoroczne plony.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu Jagiełły. Wspólnie podzielono się chlebem, który rozdali mieszkańcom wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba, ks. Tomasz Owczarek, burmistrz Andrzej Jaros, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Klewin, tegoroczni starościna i starosta dożynek: Anna Gurdziołek i Kamil Gajda. Pomagały im dzielnie dzieci z zespołu ludowego Proszeniacy.

Mieszkańcy mogli skosztować wspaniałych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Golesze, Młoszów, Proszenie i Żywocin oraz KGW Szczukocice z gm. Gorzkowice.
Na scenie wystąpiły zespoły: Wolborskie Nuty i Nad Wolbórka, Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lubochnianie„, dziecięcy zespół ludowy „Koraliki” z Czarnocina, Orkiestra OSP Żarnowica oraz kapela Fakiry, która porwała publiczność do zabawy.
Imprezie towarzyszyły stoiska m.in. z watą cukrową i zabawkami, a urocze panie z wolborskiego oddziału Poczty Polskiej zachęcały do kupna gadżetów gminy Wolbórz.

Impreza odbyła się dzięki współpracy z piotrkowskim Stowarzyszeniem Folkloru Miejskiego AGRAFA, które na ten cel pozyskało środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dziękujemy pracownikom gospodarczym Urzędu Miejskiego w Wolborzu za pomoc w organizacji imprezy.

Zobacz również FILM

Dostępność
Wolbórz